Две трети от учениците, започнали обучение по професия приложен програмист по

...
Две трети от учениците, започнали обучение по професия приложен програмист по
Коментари Харесай

Две трети от кандидатите за програмисти не изкласяват

Две трети от учениците, почнали образование по специалност " прибавен програмист " по програмата на просветното министерство " Обучение за IТ кариера ", се отхвърлят поради сложния материал. Това демонстрират данни на МОН за осъществяването на плана, който съществува от три години. Наскоро стартира приемът на претенденти за тази образователна година.

Обучението за IТ кариера стартира през 2017/18 година с 936 десетокласници. Идеята бе в продължение на 3 година - последните три от гимназиалния етап - учениците да се научат да работят с разнообразни операционни системи и езици за програмиране, да употребяват софтуерни принадлежности, да ползват главните типове логаритми, да конфигурират прибавен програмен продукт, да тестват внедряване на приложения и други, като в последна сметка придобият подготовка " прибавен програмист ". Тази година от в началото записалите се обаче са останали едвам 228 възпитаници, т.е. успеваемостта е едвам 24%. През образователната 2018/19 година образование по програмата са почнали 742 възпитаници, като техният брой сега е 321, т.е. 43% успеваемост.

Общо за двете години от 1678 почнали образование младежи да преминат в идващ стадий са съумели единствено 549 души, или към 33%. " Сред аргументите за намаляването са високото равнище на подготовка, интензивното образование, отсъствие или слаби резултати на изпитите в края на обучителните модули и други ", посочват от МОН в отговор на въпроси на " Сега " за какво толкоз доста претенденти отпадат.

Утвърденият брой възпитаници за образователната 2019/20 година е най-малко 200 за първата образователна година на третия випуск от десетокласници, най-малко 150 за втората образователна година на втория випуск от единадесетокласници и най-малко 100 за третата образователна година на първия випуск от завършващите дванадесетокласници.

В програмата могат да вземат участие възпитаници, приключили 9-и клас, които не се образоват за придобиване на подготовка по специалност от направление " Компютърни науки ". Включването на десетокласниците става въз основа на резултатите от входящ тест, който претендентите поставят. Изпитът съставлява тест с избран брой въпроси за инспекция на общата подготвеност на претендента и мотивацията му да взе участие в програмата. Изпитът ще се организира на 20 октомври. За тези, които не съумеят да се включат на тази дата, е избрана втора аварийна - 27 октомври. Има опция искащите да решат теста и повторно, без значение че са взели участие на предната дата. В този случай за присъединяване в класирането за включване в програмата ще се взима по-високият резултат.

Обучението се провежда присъствено в свободното време на учениците - през седмицата, в събота и неделя и/или през ваканциите, или неприсъствено онлайн. То се прави в 5 центъра, обособени към професионални гимназии, които разполагат с материално-техническа база - професионалната гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, професионалната гимназия по електротехника и електроника „ Апостол Арнаудов “ в Русе, МГ „ Акад. Кирил Попов “ в Пловдив, професионалната гимназия по електротехника и електроника „ Константин Фотинов “ в Бургас и Технологичното учебно заведение „ Електронни системи “ в София. От предходната образователна година в дейностите по националната стратегия е включено и организирането и провеждането на валидиране на професионални познания, умения и компетентности за придобиване както на професионална подготовка по специалност „ Приложен програмист “, по този начин и на част от същата специалност. 17 възпитаници, които са отпаднали от програмата, са декларирали предпочитание за валидиране или връщане още веднъж в образованието, показват от МОН.

В КРАК С ВРЕМЕТО

Държавният учебен стандарт за образованието по тази специалност е създаден от IT бизнеса. С придобиването на подготовка за прибавен програмист приключилият образование ще може да работи по поддръжка на периферни устройства, на програмен продукт, да конфигурира програмен продукт, да програмира, да поддържа интернет, да е админ на приложения, уеб страници и други

 

БЮДЖЕТ

В първата година от програмата, когато се образоваха деца единствено от един випуск, бюджетът й беше 270 000 лева През предходната година за два випуска обучаеми - 10-и и 11-и клас - бяха обезпечени 400 000 лева, а през тази - общо 770 000 лева за всички възпитаници от 10-и до 12-и клас, които са записани по програмата.

 
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР